Spotkanie Wigilijne dla osób samotnych i osamotnionych

Święta Bożego Narodzenia są okresem szczególnym dla każdego człowieka, pełnym ciepła, empatii, radości oraz nadziei na przyszłość. Okresem przepełnionym miłością, którą pragniemy dzielić się z innymi. To czas, kiedy otwieramy się na innych i stajemy się wrażliwsi na ich problemy i potrzeby. W okresie Świąt Bożego Narodzenia żadna osoba nie powinna odczuwać osamotnienia. Z myślą o samotnych i osamotnionych mieszkańcach Gminy Lipnica Murowana tut. Ośrodek zorganizował tradycyjne Spotkanie Wigilijne w Wiejskim Domu Ludowym „Kasztan” w Lipnicy Dolnej. Spotkanie to dla wielu osób było okazją do przeżywania świąt w gronie innych osób.

Tegoroczne Spotkanie Wigilijne odbyło się w niedzielę 15 grudnia. W spotkaniu udział wzięli nie tylko Podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lipnicy Murowanej, lecz również inne osoby z ternu gminy, bez względu na wiek. Do świątecznego stołu zasiadło ponad 70 osób. O przygotowanie tradycyjnych, regionalnych potraw oraz obsługę gości przy wigilijnym stole zadbało Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej działające przy Kółku Rolniczym w Lipnicy Dolnej. Spotkanie było okazją do promowania regionalnych wigilijnych dań w ramach projektu realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Specjały lipnickie na warsztatach międzypokoleniowych”.

Wśród przybyłych gości byli m.in.: Wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana Damian Gaża, sekretarz Gminy Danuta Musiał, prezes Kółka Rolniczego w Lipnicy Dolnej Jan Włodarczyk, Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej Agnieszka Żołna-Zdunek, proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej ks. Mariusz Jachymczak wraz z katechetą ks. Markiem Kuczak, ks. Józef Smoleń, s. Renata Kolada – przełożona zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Gospodarzem uroczystości była kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lipnicy Murowanej Maria Kurek.

Po przywitaniu zgromadzonych gości oraz złożeniu świątecznych życzeń przez kierownika GOPS oraz Wójta Gminy, sołtys Lipnicy Dolnej Pani Maria Bereta odczytała tekst z Pisma Świętego nawiązujący do narodzenia Chrystusa. Następnie ks. Mariusz Jachymczak dokonał poświęcenia opłatków, po czym wszyscy uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia, by w końcu zasiąść do wigilijnego stołu.

Oprawę artystyczną uroczystości dotyczącą niewiary osób w Boże Narodzenie przygotowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej, nad czym czuwała siostra Dorota Kędziora. Zadaniem aniołków przewodzących przedstawieniu było przekonanie osób do wiary w narodzenie Chrystusa.

Spotkaniu towarzyszyła ciepła, miła atmosfera, pełna radości, uśmiechu i wdzięczności. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania wraz z Zespołem „Raj” z Rajbrotu. Dla każdego z uczestników przygotowana została ponadto świąteczna paczka.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej składa serdeczne podziękowania:

  • Państwu Barbarze i Ryszardowi Grzesik z firmy „Eko-Garten” za podarowanie choinki;
  • Firmie Produkcyjno-Handlowo-Usługowej „Bystrowscy” za podarowanie uszek i pierogów;
  • Dyrekcji Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej za udostępnienie sali oraz nagłośnienia;
  • Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Murowanej za przygotowanie części artystycznej i kartek z życzeniami dla uczestników;
  • Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej za przygotowanie wigilijnych potraw i obsługę gości przy wigilijnym stole;
  • Pani Ewie Marzec za przygotowanie stroików na świąteczny stół;
  • Kierowcom Ochotniczej Straży Pożarnej za sprawny transport uczestników spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA