Spotkanie Wigilijne dla osób samotnych i osamotnionych

Święta Bożego Narodzenia są okresem radości, odpoczynku i spotkań z najbliższymi. W tym wyjątkowym czasie żadna osoba nie powinna być pozbawiona bliskości drugiego człowieka. Bliskość ta odgrywa nieodzowną rolę w relacjach międzyludzkich. Dzięki niej nabywamy siłę do walki z przeciwnościami losu oraz budujemy miłość w naszych serach. W okresie Świąt Bożego Narodzenia pomimo naszej samotności nie możemy pozwolić na odczuwanie osamotnienia. Z myślą o tych osobach Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował po raz kolejny Spotkanie Wigilijne w Wiejskim Domu Ludowym „Kasztan” w Lipnicy Dolnej, Spotkanie to dla wielu osób stało się okazją do przeżywania Świąt w gronie innych osób.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w niedzielę 17 grudnia. Na spotkaniu obecni byli Podopieczni Ośrodka, osoby samotne, niepełnosprawne, bez względu na wiek. Do świątecznego stołu, zapełnionego tradycyjnymi wigilijnymi potrawami zasiadło ponad 70 osób. Wśród przybyłych gości byli m.in. Wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana Stanisław Włodarczyk, sekretarz Gminy Danuta Musiał, radny powiatu bocheńskiego Józef Radzięta. Nie zabrakło również duchowieństwa w osobach proboszcza lokalnej parafii ks. Mariusza Jachymczak oraz katechety ks. Marka Kuczak. Gospodarzem uroczystości była kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lipnicy Murowanej Maria Kurek.

Po przywitaniu wszystkich uczestników spotkania oraz złożenia świątecznych życzeń przez kierownika GOPS oraz Wójta Gminy, odczytany został przez jednego z uczestników spotkania tekst z Pisma Świętego. Następnie ks. Mariusz Jachymczak dokonał poświęcenia opłatków, po czym wszyscy zgromadzeni przełamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem serdeczne życzenia, by w końcu zasiąść do wigilijnego stołu. Znalazły się na nim tradycyjne potrawy wigilijne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej, nad czym czuwała siostra Joanna Szcześniak.  Jej przesłanie nawiązywało do narodzin Jezusa Chrystusa. Spotkaniu towarzyszyła ciepła, miła atmosfera, pełna radości, uśmiechu i wdzięczności. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania wraz z Zespołem „Raj”. Dla każdego z uczestników przygotowany został również świąteczny upominek.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej składa serdeczne podziękowania:

  • Państwu Barbarze i Ryszardowi Grzesik z firmy „Eko-Garten” za podarowanie choinki;
  • Firmie Produkcyjno-Handlowo-Usługowej „Bystrowscy” za podarowanie uszek i pierogów;
  • Dyrekcji Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej za udostępnienie sali oraz nagłośnienia;
  • Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Murowanej za przygotowanie stroików oraz części artystycznej;
  • Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej za przygotowanie wigilijnych potraw;
  • Kierowcom Ochotniczej Straży Pożarnej za sprawny transport uczestników spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

GALERIA