herb Gminy Lipnica Murowana

Wycieczka do Zakopanego

Uczestnictwo w projekcie socjalnym „Siła tkwi w nas” dostarczyło jego beneficjentkom oraz ich dzieciom atrakcję w formie wycieczki do Zakopanego, która odbyła się w dniu 7 sierpnia. Wyjazd autokarem wraz z przewodnikiem z Lipnicy Murowanej przez Rajbrot nastąpił o godz. 7:00. Trasa przejazdu, jak również atrakcje turystyczne na trasie i w samym Zakopanem były omawiane przez przewodnika. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać Wielką Krokiew oraz Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, leżącą na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. Następnie oddali się zadumie na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Po obiedzie i czasie wolnym spędzonym na Krupówkach nastąpił wyjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę, skąd roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Z Gubałówki wycieczkowicze przeszli Szlakiem Papieskim na Butorowy Wierch, z którego zjechali kolejką krzesełkową. Ostatnim celem podróży było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na jego życie. Przyjazd do Lipnicy nastąpił w godzinach wieczornych. Pomimo zmęczenia odczuwanego przez uczestników, każdy z nich powrócił do domu z uśmiechem na twarzy.

Informacja na temat projektu „Siła tkwi w nas”

W miesiącu lipcu kontynuowane były spotkania w ramach projektu „Siła tkwi w nas”. Dnia 24 i 31 lipca odbyły się zajęcia praktyczne z asystentem osoby niepełnosprawnej Panem Tomaszem Robak. Panie uczestniczące w spotkaniach poznały m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, informacje na temat omdleń, utrat przytomności, udarów czy cukrzycy. Zaznajomiły się z bardzo istotnym algorytmem pierwszej pomocy. Poznały również różnice pomiędzy resuscytacją krążeniowo-oddechową osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia oraz zasady postępowania w przypadku napadu padaczki. Miały ponadto okazję przećwiczyć ustawianie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, a także prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w tym z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestniczek, które aktywnie angażowały się w ćwiczenia praktyczne. Zajęcia z asystentem osoby niepełnosprawnej będą w dalszym ciągu kontynuowane.

Z kolei na kursie obsługi kas fiskalnych, który odbył się w dniu 1 sierpnia pojawiła się również większa liczba uczestniczek projektu. Kurs zorganizowany przez Niepubliczną Placówkę Kształcenia Ustawicznego w Bochni, a poprowadzony przez Pana Roberta Mazur, obejmował 10 godz. szkoleniowych. Celem szkolenia było teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do obsługi urządzeń fiskalnych. Program szkolenia obejmował przepisy regulujące zastosowanie kas fiskalnych i innych urządzeń sklepowych w placówkach handlowych, obowiązki podatników stosujących kasy fiskalne, programowanie kas, uzyskiwanie raportów kasowych, jak również ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem kas fiskalnych w sprzedaży i dokumentowanie sprzedaży. Wszystkie uczestniczki szkolenia otrzymały stosowne certyfikaty, poszerzające  ich kwalifikacje zawodowe.

 

loading